Testy łączności DASR

Począwszy od 3 marca członkowie Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej prowadzą regularne ćwiczenia na pasmach 2m i 70cm. Podczas tych ćwiczeń sprawdzamy zasięg naszych radiostacji, możliwości pracy mobilnej, w terenie oraz przy użyciu zasilania awaryjnego.

W skład zespołu prowadzącego cotygodniowe ćwiczenia wchodzą: Mariusz SP6INA, Mariusz SP6MCW, Paweł SQ6KPO, Marcin SP6LZA, Marcin SP6MI.

Same ćwiczenia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie rekordowa ilość unikalnych stacji, z którymi udało się nawiązać łączność to 37 stacji podczas jednych ćwiczeń, średnio wychodzi po 23 stacje na ćwiczenia. W sumie udało się zapisać do logu prawie 80 unikatowych znakow krótkofalarskich. Okazuje się jednocześnie, że docieramy także poza nasze województwo. Udało się nawiązać łącznośći z kolegami zarówno z 3 okręgu – Rawicz i dalej w stronę Poznania – jak i z województwa Opolskiego, a dokładnie z Brzegu i Namysłowa. A wszystko to przy użyciu anten dookólnych oraz radiostacji mobilowych, których moc nie przekracza 50W. Jak do tej pory nie korzystaliśmy z pomocy przemienników, wszystkie próby odbywały się w trybie łączności DIRECT. Ale oczywiście zamierzamy spróbować również z przemiennikami, licząc że umożliwi nam to dotarcie do osób, które nie odbierają nas w łącznościach direct, a chętnie dołączą się do sieci.

Ostatnie ćwiczenia, które prowadził kolega Marcin SP6LZA pokazały wyjątkową przydatność pasma 70cm w tego typu łącznościach. To właśnie na częstotliwości 433.500MHz udało się nam dotrzeć między innymi do Rawicza i Namysłowa.

Wciąż liczymy, że uda się zaktywować południowo zachodnie regiony naszego województwa i poprowadzić nawet dwa trzy podobne ćwiczenia jednocześnie, a raport z nich zostanie przekazywany do stacji sztabowej Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.

Ćwiczenia te, oprócz okazji do doskonalenia sztuki operatorksiej pozwala także, sprawdzić działanie sprzętu będącego w naszym posiadaniu i zweryfikować stan infrastruktury samej sieci DASR. Jednocześnie jest to doskonałą okazja do integraciji lokalnego środowiska krótkofalarskiego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *