Praca radiostacji DASR – SP6PWR z WCZK podczas akcji Powódź 2010

W dniach 21-23 maja 2010 r. przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu pod znakiem wywoławczym SP6PWR działała krótkofalarska radiostacja łączności kryzysowej Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej PZK.

Przy radiostacji sztabowej SP6PWR dyżur pełniło ośmiu krótkofalowców: Robert Czapski 3Z6AET, Bogdan Chwedczuk SP6OHU, Jacek Dziuban SP6VXU, Jakub Burdka SQ6ILJ, Rafał Wolanowski SQ6IYR, Michał Piotrowski SQ6MIK, Robert Czapski SQ6OCZ oraz Piotr Walas SQ6VY. Zbierali oni meldunki od innych krótkofalowców pracujących w ramach DASR, zlokalizowanych we Wrocławiu oraz okolicznych gminach, bezpośrednio monitorujących w terenie stany wód oraz sytuacje w zagrożonych rejonach. Meldunki odebrane przez stację SP6PWR były bezpośrednio przekazywane dyżurnym Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Do stacji sztabowej SP6PWR a następnie do WCZK z Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej zostało przekazanych 216 meldunków, z których sporządzono 8 raportów. Meldunki były przekazywane nieprzerwanie przez ponad 56 godzin od dnia 21 maja od godziny 11:30 do godziny 20:15 dnia 23 maja 2010 r.
W akcji powodziowej wzięło udział 54 krótkofalowców.

W niedzielę 16 maja został wydany komunikat hydrologiczny dla dorzecza Odry, mówiący o możliwości wezbrań na górnym i środkowym jej odcinku powyżej stanów alarmowych. Od tego momentu zaczęło brane być pod uwagę wystąpienie zagrożeń wzdłuż nadodrzańskich miejscowości. Kiedy zaczęły napływać niepokojące informacje dotyczące sytuacji i poziomów Odry w Chałupkach, Raciborzu, Kędzierzynie–Koźlu, które nieznacznie ustępowały poziomom z powodzi tysiąclecia, wiadome było, że tegoroczne wezbranie Odry będzie największe od czasu tego z 1997 roku. Kolejno poziomy rzeki w Opolu i Brzegu potwierdzały te obawy a poziom systematycznie wzrastał. Od czwartkowego poranka docierały do nas co raz bardziej niepokojące informacje dotyczące wezbrań ponad stany alarmowe na Odrze, przemieszczających się na górnym i środkowym odcinku. Niezwykle cenne informacje docierały do nas od kolegów krótkofalowców za pośrednictwem przemiennika brzeskiego SR6A na częstotliwości 145.687,5 MHz.

Zarząd Sieci DASR zaczął rozważać konieczność uruchomienia stacji sztabowej. W ten sam dzień po południu w porozumieniu z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzje o uruchomieniu radiostacji. Niezwłocznie do Centrum w celu ustalenia organizacyjno-technicznych szczegółów udali się Robert 3Z6AET i Rafał SQ6IYR. Ustaliliśmy uruchomienie stacji na piątkowy poranek.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy DUW

W piątek rano 21 maja w Centrum Zarządzania zjawili się Jacek SP6VXU, Piotrek SQ6VY oraz Rafał SQ6IYR. Ze strony Centrum został nam udostępniony sprzęt nadawczo-odbiorczy, zasilacz oraz antena która na stałe jest zainstalowana na dachu Urzędu Wojewódzkiego. Stacja DASR została zlokalizowana w pomieszczeniu wyposażonym w stanowisko komputerowe z dostępem do bieżących danych meteo z regionu, telefon stacjonarny, mapy oraz inne rzeczy usprawniające prowadzenie dyżuru naszej radiostacji.

Stanowisko radiostacji sztabowej DASR SP6PWR

Równolegle z uruchomieniem stacji sztabowej SP6PWR na stronie internetowej DASR umieszczony został komunikat o tym fakcie:

STACJA CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO pod znakiem SP6PWR
Informujemy, że została uruchomiona stacja w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod znakiem SP6PWR.
Stacja pracuje na przemienniku wrocławskim SR6R na częstotliwości
145.600 MHz /103,5 Hz. Prosimy o ograniczenie nadawania do istotnych informacji.

Grupa DASR w swoim pomieszczeniu

Od tego momentu (21.05) do dnia 23.05.2010 r. do godziny 21 trwał całodobowy dyżur stacji DASR. W pracę z centrum zaangażowali się Robert 3Z6AET, Bogdan SP6OHW, Jacek SP6VXU, Kuba SQ6ILJ, Rafał SQ6IYR, Piotrek SQ6VY, Michał SQ6MIK oraz Robert SQ6OCZ.
Cała akcja powodziowa nie miała by sensu gdyby nie wkład i poświęcenie stacji pracujących z terenu od których na bieżąco otrzymywaliśmy cenne informacje, które automatycznie były przekazywane do Kierownictwa WCZK. Informacje również przepływały od Centrum do stacji terenowych.

Robert SQ6OCZ przy stanowisku

Ciągłość przepływu informacji pozwalała na dysponowanie transportami piasku, dostawami worków oraz kierowanie służb w zagrożone rejony. Wszystkim stacjom dziękujemy za ogromny wkład w akcję przeciwpowodziową.

Serdeczne 73!

DZIAŁANIA PODJĘTE PRZEZ DASR W ZAKRESIE ZABEZPIECZENIA ŁĄCZNOŚCI GRUP OPERACYJNYCH WOPR W CZASIE ALARMU POWODZIOWEGO MAJ 2010

Stacje: SQ6VY, SQ6ILS, SQ6EMM, SQ6ELB, SQ6IYX

1. W dniu 20 maja około godz. 22:00 operatorzy DASR w składzie: Piotr SQ6VY, Krzysztof SQ6IYX oraz Maciej SQ6ELB spotkali się z dyspozytorem Centrum powiadamiania WOPR na Grobli w celu omówienia współpracy przy zabezpieczeniu łączności WOPR w czasie alarmu powodziowego.

2. W dniu 21 maja 2010 r. około godz. 18:00 operatorzy DASR: Piotr SQ6VY, Maciej SQ6ELB zostali przewiezieni przez Krzysztofa Skrzyniarza pełniącego funkcję Prezesa Dolnośląskiego WOPR z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu do Bazy WOPR mieszczącej się na Grobli
we Wrocławiu. Zadaniem operatorów było zorganizowanie zabezpieczenia łączności na wypadek braku zasilania sieciowego, przeciążenia sieci GSM, pomiędzy Centrum Powiadamiania WOPR, a centrum logistycznym grup operacyjnych WOPR, które na okres alarmu zostało zorganizowane w Technikum Gastronomicznym mieszczącym się przy ul. Kamiennej we Wrocławiu.

3. W związku z zaistniałą pilną potrzebą przetransportowania łodzi ratunkowej na prośbę Piotra SQ6VY do pomocy został wezwany członek DASR – Dawid SQ6EMM dysponujący samochodem terenowym NISSAN PATROL wyposażonym w sprzęt łączności w paśmie HF, VHF, UHF jak również umożliwiającym ciągnięcie przyczepy z łodzią ratunkową.

4. SQ6EMM oraz SQ6ELB udali się do centrum logistycznego WOPR przy ul. Kamiennej (Technikum Gastronomiczne) w celu zorganizowania tam stanowiska operatorskiego DASR.

5. W nocy z 21-22 maja SQ6VY pozostał w Centrum Powiadamiania WOPR na Grobli zabezpieczając przez całą noc łączność radiową z tymczasową bazą logistyczną WOPR zorganizowaną przy Technikum Gastronomicznym na ul. Kamiennej.

6. W nocy z 21-22 maja w zorganizowanym centrum logistycznym WOPR
w Technikum Gastronomicznym na ul. Kamiennej, dyżur przy stacji radiowej VHF pełnił SQ6ELB.

7. Przez całą noc z 21 na 22 maja SQ6EMM poruszając się odpowiednio wyposażonym samochodem terenowym, prowadził działania monitorujące sytuacje w mieście, jednocześnie pozostając w pełnej dyspozycji w razie zaistnienia konieczności zabezpieczania działań WOPRu w terenie.

8. Rano 22 maja około godz. 7:00 w centrum logistycznym WOPR, operatora SQ6ELB wymienił poproszony o pomoc poruszający się samochodem terenowym LAND ROVER DISCOVERY zaopatrzonym w sprzęt radiowy w paśmie VHF/UHF operator DASR Bartek SQ6ILS. Do Bartka SQ6ILS dołączył Piotr SQ6VY.

9. 22 maja około godz. 16:00 do stanowiska radiowego zorganizowanego w centrum logistycznym WOPR powrócił SQ6ELB.

10. W tym samym czasie tj. około godz. 16:00 SQ6VY+SQ6ILS poruszając się samochodem terenowym LAND ROVER DISCOVERY zaopatrzonym w sprzęt radiowy VHF/UHF dowieźli neopreny wodę i inny potrzebny sprzęt ratownikom WOPR zabezpieczającym zalane osiedle Kozanów.

11. Około godz. 20:00 z działań w terenie do centrum logistycznego WOPR przy Kamiennej powrócili SQ6ILS+SQ6VY i dołączyli do operatora SQ6ELB.

Wszystkim stacjom wspomagającym działania Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu serdecznie dziękujemy!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *